jedzenie dla psa z chorymi nerkami

Jaka karma dla psa z chorymi nerkami?

Kłopoty z nerkami najczęściej występują u psów starszych, choć mogą zdarzyć się i w młodszym wieku. Dieta, obok leczenia farmakologicznego, jest podstawową metodą ochrony układu moczowego przed nawrotami schorzeń. Zasadą karmienia psa z chorymi nerkami jest właściwe skomponowanie posiłków. Czym karmić psa z chorymi nerkami?

Dieta dla psa z chorymi nerkami

Podstawą karmienia psa z chorymi nerkami jest ograniczenie ilości spożywanego białka. To białko, które znajduje się w jedzeniu, musi być wysokowartościowe, bowiem tylko takie uniemożliwi wykorzystywanie własnych tkanek przez organizm. Ponadto białko takie ogranicza ilość niebezpiecznych produktów przemiany materii, szczególnie azotowych, których chore nerki nie są w stanie odfiltrować z krwi. Ograniczenie białka poprawia również ogólne samopoczucie psa. Niedobór białka można częściowo zrekompensować zwiększoną podażą zdrowych tłuszczów – oleju rybnego, tranu lub oleju rzepakowego tłoczonego na zimno, a także gotowanych warzyw, zawierających błonnik.

W jedzeniu dla psa z chorymi nerkami ważne jest ograniczenie fosforu, który zaburza gospodarkę hormonalną. Należy unikać podawania psu kości, a także warzyw i owoców, zawierających duże ilości fosforu. Częściowo można jako źródło energii wykorzystać węglowodany, zawarte np. w gotowanym ryżu, ale nie należy podawać go zbyt wiele, bowiem wypełniacze w ogóle nie powinny być podawane zwierzętom chorym w dużych ilościach.

Redukcja fosforu w organizmie psa może być wspomagana przez zastosowanie odpowiedniej suplementacji preparatami zawierającymi węglan wapnia. Wiąże on i usuwa fosforany w mięsie i we krwi. Obok węglanu wapnia ważny jest też chitosan, który wiąże i usuwa toksyny mocznicowe z organizmu.

Karma dla psa z chorymi nerkami

Renomowani producenci karm dla psów oferują linie weterynaryjne karm gotowych, w tym także dla psów z chorymi nerkami. Są to karmy zarówno suche, jak i mokre, niskobiałkowe i niskofosforowe. W gabinetach weterynaryjnych można dowiedzieć się, jaka karma dla psa chorego na serce czy nerki jest odpowiednia, a w niektórych kupić ją na miejscu. Warto jednak postawić na żywienie naturalne. Żywienie psa, zwłaszcza starego, z chorymi nerkami, wymaga podawania pokarmu wolnego od konserwantów, polepszaczy smaku i aromatu oraz barwników.

Co gotować psu do jedzenia? Wobec konieczności ograniczenia białka, ilość mięsa w jedzeniu musi być zmniejszona, a podawane białko – pełnowartościowe. Dlatego odpowiednie jest gotowane chude mięso mięśniowe, oraz warzywa, zawierające zaledwie śladowe ilości fosforu. Częściowo niedobór mięsa można zastąpić makaronem z białej mąki pszennej. Niezbędna jest również suplementacja, o której było mowa wyżej.

Spośród warzyw i owoców, które może jeść pies, najmniej fosforu zawierają jabłka, marchew, korzeń pietruszki, pomidory i ziemniaki. Wysoką zawartością fosforu, oprócz mięsa, odznaczają się ryby, jaja, ser twarogowy, jogurt, ryż oraz kasze i te produkty należy wyeliminować. Absolutnie niedozwolone są jakiekolwiek wędliny, podroby (zwłaszcza wątroba), żółte sery i orzechy, a także kości. Dieta dla psa z chorymi nerkami, szczególnie starego, nie może zawierać żadnych składników surowych, wszystko podaje się gotowane. Uwaga: po ugotowaniu mięsa i warzyw wodę należy odlać ze względu na zawartość białka i potasu.

Smakołyki dla psa z chorymi nerkami

Podczas układania psa smakołyki odgrywają istotną rolę. W przypadku psa z chorymi nerkami należy smakołyki przygotowywać samemu; gotowe ze sklepu mogą zawierać szkodliwe substancje, które zakłócają proces leczenia. Mogą też wywołać uczulenie (więcej w artykule Alergia u psa – jak rozpoznać, objawy, leczenie).

Smakołykiem mogą być np. kawałki gotowanych warzyw, skropione olejem z łososia. Raz może to być marchew, innym razem pietruszka lub gotowany ziemniak. Charakterystyczny zapach oleju rybnego zachęci psa do zjedzenia.

kacmenc

Współzałożyciel Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *